Mimo że z nazwy chow mein brzmi bardzo orientalnie, to po prostu chiński makaron z warzywami i mięsem (lub jego zamiennikiem – tofu, seitanem), smażony metodą stir-fry.
Część z Was z pewnością nie ma doświadczenia z seitanem (lub nawet nigdy o nim nie słyszała), zatem zanim wyruszycie w kulinarną podróż do Azji, chciałbym powiedzieć Wam kilka słów o tym produkcie.
Seitan to wegański zamiennik mięsa, otrzymywany z glutenu pszennego, zatem nie powinny go spożywać osoby cierpiące na nietolerancję glutenu. Należy także pamiętać, by nie spożywać seitanu zbyt
często, ze względu na skład aminokwasowy – białko to nie jest pełnowartościowe. Jednak seitan może bez problemu stanowić urozmaicenie posiłków – dobrze przyprawiony smakuje równie dobrze jak mięso, a nawet lepiej!Jak zrobić seitan? Gdzie kupić seitan?
W sieci znajdziecie poradnik, pokazujący jak krok po kroku zrobić seitan z mąki pszennej. Wystarczy zagnieść mąkę z wodą, a otrzymane ciasto płukać pod bieżącą wodą… Szczerze? Pomimo że jestem fanem produktów wykonywanych od podstaw w domu – nie warto korzystać z tego przepisu! Nie dość, że takie przygotowanie seitanu jest podwójnie pracochłonne (godzina płukania ciasta + druga godzina na sprzątanie kuchni), to jeszcze zmarnujecie ogrom wody. Lepiej zakupić online czysty gluten pszenny, który wystarczy wymieszać z wodą w odpowiedniej proporcji i odstawić na kilka minut.
Jak wykorzystać seitan?
Tutaj ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia – pamiętajcie tylko by surowy seitan ugotować (najlepiej na parze), a później róbcie z nim co tylko chcecie – marynujcie, panierujcie, pieczcie,
smażcie! Kiełbaski, kotlety, gulasz – Dlaczego nie? Koniecznie podzielcie się propozycjami w komentarzu – każdemu z nas przyda się źródło inspiracji 🙂Tyle w ramach wstępu, zapraszam na przepis!

Makaron chow mein z seitanem i warzywami
Smaczy obiad ze smażonym seitanem w roli głównej – makaron chow mein z seitanem i warzywami.
- 1 h 15 min
- 4
- 550 kcal
Składniki
Seitan
- 500 g surowego seitanu
- 100 ml sosu sojowego + 1 łyżka
- 100 ml wody
- 3 łyżki syropu klonowego
- 3 łyżki mąki
- 2 łyżeczki wędzonej pasty paprykowej
- 2 łyżeczki czosnku granulowanego
- 2 łyżki oleju
- sól, pieprz
Makaron
- 200 g makaronu chow mein
- 2 marchewki
- 1 czerwona papryka
- 2 cebule, najlepiej szalotki
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka oleju
Wykonanie
- Surowy seitan zagnieść z łyżką sosu sojowego, 1 łyżeczką pasty paprykowej, czosnkiem granulowanym. Doprawić solą i pieprzem.
- Z masy uformować kilka kotletów o grubości około 1 cm i gotować na parze przez 30 minut (w połowie gotowania kotlety obrócić).
- Przygotować marynatę do seitanu – połączyć ze sobą sos sojowy, wodę i syrop klonowy, dodać pastę paprykową.
- Ugotowane kotlety pokroić w paski i obtoczyć w mące. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, wrzucić seitan i smażyć przez 10 minut. Po tym czasie zalać marynatą i gotować do momentu, aż cała marynata „oblepi” seitan. Zdjąć z patelni i odstawić.
- Na patelni rozgrzać łyżkę oleju i dodać marchewkę i paprykę pokrojone w słupki oraz cebulę pokrojoną w piórka. Smażyć przez 5 minut. W międzyczasie ugotować makaron zgodnie z przepisem na opakowaniu.
- Do podsmażonych warzyw dodać makaron, wlać 2 łyżki sosu sojowego i smażyć jeszcze 5 minut. Wymieszać z seitanem, podawać gorące.
Wskazówki
Pastę paprykową możecie zastąpić suszoną, wędzoną papryką w równoważnej ilości.
Wartości odżywcze
- Porcja 350 g
- Kalorie 550 kcal
- Tłuszcze 11,0 g
- Tłuszcze nasycone 0,9 g
- Węglowodany 84,8 g
- Cukry 16,6 g
- Białko 36,9 g
- Błonnik 3,3 g
- Sód 2 g
Wypróbowałeś ten przepis?
Wrzuć zdjęcie na Instagrama, oznacz @jedzeniowy i użyj hasztagu #jedzeniowy
Seitan mam, resztę też. Do zrobienia w weekend. Dziękuję za przepis.
★★★★★
Wypróbowałam i szczerze polecam. Seitan bardoz dobry, odpowiednio miękki, w smaku słodko mięsny dzięki marynacie. Makaron i warzywka również pycha. 👍
★★★★★