Ponoć połączenia słodkich i słonych smaków są bardzo uzależniające. Przypomnijcie sobie tylko smak solonego karmelu. Lubicie go, prawda?
Myślałem, że słony karmel to wynalazek sprzed kilku lat – w końcu dopiero od niedawna zewsząd atakują nas produkty o tym smaku – lody, batony, wszelakie polewy do naleśników i gofrów… Jednak okazuje się, że solony karmel to wcale nie odkrycie ostatnich lat – ludzie zajadają się nim już od przeszło 40 lat! Wszystko zaczęło się we francuskiej cukierni, a teraz pochłania go cały świat 🙂
Ale dlaczego słony karmel smakuje tak bardzo? Spożywając słone lub słodkie produkty nasz mózg uwalnia substancje dające uczucie szczęścia. Rzadkie połączenie smaku słonego i słodkiego wywołuje zjawisko zwane „hedoniczną eskalacją”, przez które nie możemy się oprzeć zaskakującemu połączeniu smaków i chcemy odkrywać je bardziej i bardziej…
Wracając do kuchennej strony solonego karmelu – tradycyjnie przygotowuje się go na bazie śmietany, masła i cukru. Cukier rozpuszcza się i karmelizuje, a następnie łączy z wodą i śmietanką. Niestety klasyczny przepis ma kilka wad – cukier łatwo przypalić, a wtedy karmel jest do wyrzucenia, a wlewając wodę łatwo się poparzyć. Całe szczęście znalazłem rozwiązanie na te sposoby – wystarczy odwrócić kolejność przygotowania karmelu – najpierw podgrzać mleko kokosowe, a później dodać cukier biały i kokosowy (ten drugi jest bardzo ważnym składnikiem – sam w sobie ma karmelowy smak, którym przeniknie cały gotowy produkt). I gotowe – wegański solony karmel jak się patrzy! 🙂
- Czas przygotowania1:00
- Porcje20
- Kalorie/porcja127 kcal
Składniki
- 1 puszka mleka kokosowego
- 1,5 szklanki cukru białego
- 1/2 szklanki cukru kokosowego
- sól
Wykonanie
- Do garnka wlać mleko kokosowe i zacząć podgrzewać. W międzyczasie wymieszać ze sobą cukier biały i kokosowy.
- Do ciepłego mleka wsypać pół szklanki cukru i mieszać aż do rozpuszczenia. Czynność powtarzać do zużycia całego cukru. Doprawić solą do smaku.
- Masę gotować aż zagęstnieje. Przelać do słoika, wystudzić. Słoik z zimnym karmelem zakręcić. Przechowywać w lodówce.
Wartości odżywcze
- Kalorie: 127 kcal
- Tłuszcze: 3,88 g
- Tłuszcze nasycone: 0 g
- Węglowodany: 22,78 g
- Cukry: 22,31 g
- Białko: 0,3 g
- Błonnik: 0 g
- Sód: 0,1 g
Wypróbowałeś ten przepis?
Wrzuć zdjęcie na Instagrama, oznacz @jedzeniowy i użyj hasztagu #jedzeniowy
dla cukrzyków proponuje cukier zastąpić słodzikiem .ogólnie ok,