9 marca 2018

Chili sin carne bez mięsa – najlepsze na obiad

W chłodne dni lubię rozgrzewać się od wewnątrz — jem wtedy dobrze przyprawione, pikantne potrawy, dzięki którym mogę poczuć „wewnętrzny ogień”. Nie oszczędzam na pikantnej papryce, czy pieprzu — to jedne z lepszych rozgrzewaczy! Te składniki wykorzystuję w moim przepisie na chili sin carne, czyli wegetariańskie chili con carne bez mięsa!

Jednym z moich ulubionych dań na zimne dni jest chili sin carne — wegańska wersja popularnego, mięsnego chili con carne. To danie to obłędna mieszanka smaków – pikantne dzięki dodatkowi papryki chili, aromatyczne dzięki przyprawom, sycące dzięki warzywom i pełne białka dzięki fasoli i tofu.

W oryginalnej wersji chili con carne to danie kuchni tex-mex, czyli teksańsko-meksykańskiej. Nazwa dania dosłownie znaczy „chili z mięsem” (podczas gdy wegetariańska wersja to „chili bez mięsa”). Potrawa ta to popularny w Ameryce fast-food, szczególnie w pobliżu granicy z Meksykiem.

Wegańskie chili sin carne
Przepis na chili sin carne

Przygotowując chili con carne bez mięsa, zamieniłem mięso mielone na klasyczne tofu — i znakomicie spełniło swoją funkcję! A chili sin carne z mojego przepisu jest jak bigos – noc w lodówce bardzo dobrze mu służy, a z każdym kolejnym odgrzewaniem robi się lepsze.

Przepis
Doskonałe chili sin carne

Najlepszy przepis na chili sin carne, czyli klasyczne chili con carne bez mięsa!

4.5
(956)

Wegańskie chili sin carne

Porcje: 4

417 kcal

Czas: 1 h 15 min

Składniki

  • 1 duża cebula
  • 4–5 ząbków czosnku
  • 2 kostki (około 350 g) naturalnego tofu
  • 2 puszki krojonych pomidorów
  • 1 puszka czerwonej fasoli
  • 1 puszka kukurydzy
  • 2 czerwone papryki
  • 2 papryki chili
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 1 łyżka suszonej bazylii
  • 1 łyżeczka mielonego kuminu i papryki wędzonej
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżka oleju
  • sól, pieprz

Wykonanie

  • Na łyżce oleju podsmażyć krótko cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek.
  • Dodać pokruszone tofu, smażyć przez 10-15 minut, pamiętając o częstym mieszaniu. W międzyczasie pokroić oba rodzaje papryki w kostkę.
  • Podsmażone tofu wyjąć z garnka i odłożyć na bok.
  • Do tego samego garnka dodać pokrojoną paprykę, zalać pomidorami z puszki. Doprawić cukrem, sosem sojowym, suszoną bazylią, kuminem i papryką wędzoną.
  • Dusić pod przykryciem przez około 45 minut. Po tym czasie wymieszać z odcedzoną kukurydzą i fasolą, dodać także tofu. Doprawić solą i pieprzem do smaku. W razie potrzeby dodać koncentrat pomidorowy,

Wskazówki

  • Danie jest bardzo pikantne – jeśli nie lubicie ostrych potraw, użyjcie mniejszej ilości papryki chili lub zrezygnujcie z niej całkowicie;
  • Chili sin carne możecie zjeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jako dodatki polecam ryż, kaszę, kromkę świeżego, chrupiącego pieczywa, posmarowaną masłem, lub nachosy.

Wartości odżywcze w porcji

Kalorie: 417 kcal
Tłuszcze: 14.2 g
Tłuszcze nasycone: 1.8 g
Węglowodany: 64.2 g
Cukier: 20.7 g
Błonnik: 12.3 g
Sód: 0.1 g
Białko: 24.3 g
Kalorie: 417 kcal
Tłuszcze: 14.2 g
Tłuszcze nasycone: 1.8 g
Węglowodany: 64.2 g
Cukier: 20.7 g
Białko: 24.3 g
Sód: 0.1 g
Białko: 24.3 g

Nie zwlekaj, podziel się przepisem!

Jak oceniasz ten wpis?

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych treściach. Raz w miesiącu, bez spamu.

Komentarze

  1. kaś 07.05.2017 o 15:37Odpowiedz

    Co za pyszności! Chętnie bym zjadła

  2. Martyna 10.03.2018 o 17:34Odpowiedz

    Można powiedzieć – na bogato. Nawet mięsożerca by się skusił :-) Spodobał mi się pomysł zjedzenia tego chilli z kromką chleba z masłem <3

  3. Elf naczi 10.03.2018 o 18:18Odpowiedz

    Mój chłopak bardzo lubi Chilli Con Carne, ale i jarskie potrawy są na jego liście do zjedzenia, więc ten przepis mógłby przypaść mu do gustu :D Ja niestety jestem mięsożercą, musiałabym spróbować i ocenić :P

    • Paulina 17.01.2020 o 17:09Odpowiedz

      Świetny przepis. Jutro będzie smaczny obiad

  4. Wegetarianka 06.06.2019 o 10:47Odpowiedz

    Dlaczego dopiero teraz tu trafiłam? Świetnie przepisy ! Mam ochotę wypróbować wszystko. Dziękuję za inspirację :)

  5. ANna 17.01.2020 o 19:57Odpowiedz

    Wypróbowany i sprawdzony – całej rodzince smakowało! Dziękuję

  6. Megi 22.01.2020 o 19:08Odpowiedz

    Pychotka, na zimę w sam raz :)

  7. Tomek 08.05.2020 o 20:34Odpowiedz

    Wyszło mega, Dzięki za przepis 👍

  8. Malwina 28.06.2020 o 11:09Odpowiedz

    Przepis wypróbowałam już jakiś czas temu. To danie rządzi w mojej kuchni, pojawia się średnio dwa razy w miesiącu, niezależnie od pory roku. Pycha, pycha i jeszcze raz pycha!

  9. Zofia 28.07.2020 o 13:25Odpowiedz

    Bardzo dobre danie, polecam serdecznie.

  10. Baśka 05.02.2022 o 09:57Odpowiedz

    To jest mega pyszne!!!

  11. Jul_i_a 13.03.2022 o 09:46Odpowiedz

    Bardzo dobry przepis, ja jem bez dodatków.

  12. Małgorzata 15.03.2022 o 06:51Odpowiedz

    super

  13. Jasmine 21.05.2022 o 13:39Odpowiedz

    Nie wiem skąd tyle pozytywnych komentarzy, może stąd że nikt nie robił jeszcze tego przepisu. Proporcje są niedopracowane, danie bez smaku.

Zobacz także

Chili sin carne – co to za danie?

Chili con carne to pikantny gulasz z mielonej wołowiny lub innego mięsa, fasoli i papryczek chili. Jest popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstał jako danie dla kowbojów. W wegetariańskiej wersji, znanej jako chili sin carne zamiast mięsa wołowego używa się roślinnego zamiennika. Dobrą alternatywą dla mięsa jest tofu, dzięki któremu chili sin carne może być śmiało porównywane do klasycznego chili con carne.

Jaka jest różnica między chili sin carne a chili con carne?

Przepis na chili sin carne, czyli chili con carne bez mięsa jest niemal identyczny z oryginalnym przepisem – jedyna różnica polega na zamianie głównego, mięsnego składnika na roślinny odpowiednik. Jedną z najlepszych alternatyw jest tofu. Neutralny smak tofu doskonale wpasowuje się w to danie – właściwe przyprawy pozwalają uzykać odpowiedni smak sojowego twarożku, dzięki czemu łudząco przypomina ono swój mięsny odpowiednik.

Jakie są składniki chili sin carne?

Pozostałe składniki dania, takie jak kukurydza, fasola czy pomidory są wykorzystywane w obu przepisach. Ich odpowiednie proporcje podane w przepisie gwarantują niezwykły smak dania, który zachwyci każdego. Chili sin carne to doskonały pomysł na obiad – do zjedzenia zarówno w domowym zaciszu, jak i do spakowania do lunchboxa i do zabrania do pracy. Sprawdź przepis na chili sin carne już teraz!

Jak można jeść chili sin carne?

Chili sin carne smakuje dobrze na ciepło. Można podawać je z ryżem, kaszą czy nachosami. To danie można również odgrzewać – drugiego dnia smakuje równie dobrze! Chili sin carne można również spożywać na zimno – zawinięte w tortillę stanowi ciekawą propozycję na obiad, który można zabrać ze sobą – do pracy, na uczelnię czy do szkoły. Dzięki swojej uniwersalności chili sin carne stanowi świetny posiłek, który można jeść na wiele sposobów!